Our Staff

Head Teacher

Mr Nick Arnold

 

 

 

 

Deputy Head

Miss R Wasiewicz

Teaching and Learning Lead and Maths Lead, 

 

 

 

Senior Leadership Team

Mr Nick Arnold

 

 

Miss R Wasiewicz

 

 

Mrs L Ramster

 

 

Mr M Bawden

 

 

Ms C Rogerson

 

 

Mrs G John

 

  Mrs K Barratt  
  Mrs H Ingram  

Class Teachers

 

 

Lime Class- Nursery

Miss A Purt 

Nursery Manager 

Willow Class- Reception

Miss R Wasiewicz and Mrs Ingram 

 

Hornbeam Class- Reception/ Year 1

Mrs G John

Science and Early Years Lead

Holly Class- Year 1 / 2

Miss L Noone

Humanities Lead

Eucalyptus- Year 2

Mrs L Ramster

Keystage 1, Humanities and Phonics Lead

Chestnut- Year 3

Mr D Harris 

 

Silver Birch- Year 3

Mr M Bawden

Year 3/4 and PE Lead

Rowan- Year 4

Mrs G Huguerre

MFL lead

Red Oak- Year 5

Mrs N Loasby-Seal

Mrs E Stringer

Literacy Lead

Music Lead

Beech Class- Year 5/6

Mrs Jones

Literacy Lead

Whitebeam- Year 6

Ms C Rogerson

Maths Lead and ICT Lead

PPA Cover (Tuesdays) Mrs N Stearn Art

 

 

 

Special Educational Needs Co-ordinator 

Mrs Ingram 

 

 

 

 

Parent & Family Support Worker

Kim Barratt

Safeguarding Lead

 

 

 

Cover Supervisor

Mrs E Burdis

ELSA

 

 

 

Teaching Assistants

Miss M Westcott

 

 

Mrs A Murphy

 

 

Miss K Westlake

 

 

Mrs S Comer

 

 

Mrs C Arnold

 

 

Miss M Matthews

 

 

Mrs W Allen

 

 

Mrs T Watson

 

 

Mrs N Cooper-Pettitt

 

 

Mrs R Wyatt

 

 

Mrs S Skene

 

 

Miss C Mayes

 

 

Mrs S Mears

 

 

Mrs S Lawrence

 

 

Mrs E Burdis

 

 

Miss C Vicary

 

     
     

Starlyngs (Wrap around care team)

Mrs S Skene

Lead

 

Mrs M Parsons

 

 

Mrs O Cross

 

 

Miss K Westlake

 

 

 

 

Office Team

Mrs K Stephens

 

 

Mrs C Wills

 

 

Mrs M Parsons

 

 

 

 

Caretaker

Mr Rob Batstone 

 

 

 

 

Catering

Mrs T Dare

 

 

Mr D Perry

 

 

Mrs M Parsons

 

 

 

 

Lunch time supervisors

Mrs P Evans

 

 

Mrs S Darby

 

 

Mrs O Cross

 

 

 

 

Cleaners

Mrs B Gibbs

 

 

Miss K Wyatt